So vam napisi na spodnji sliki poznani? Zadnje čase se mi zdi, da je praktično nemogoče najti izdelek, ki ni promoviran kot "zdrav", "zdravju prijazen", "hranljiv, obogaten z vitamini in minerali", "fat free", "vaše telo vam bo hvaležno" in podobno. Da ne govorim o absurdnostih kot je Nutellin "popoln jutranji obrok za vašega malčka" s 55% deležem sladkorja ter preostalimi svinjarijami kot so palmovo olje, maščoba, sojin lecitin, posneto mleko itd. Vsak dan znova sem presenečena in hkrati razočarana nad močjo prehrambene industrije. Vendar pa ne bom zgubljala besed za to, raje bom opozorila na nekaj tiste, ki so promovirane kot "zdrave" ali pa celo veljajo za zdrave, čeprav so daaaleč od tega.
Na tem mestu bi lahko naštela še ogromno drugih izdelkov. Kar vam
polagam na srce je, da začnete brati SESTAVINE izdelkov. Manj kot ima
sestavin, bolje je. Čim izdelek vsebuje sestavine, ki jih komaj izgovorite
ter zanje seveda še nikoli niste slišali, gre za razne kemikalije, ki
vašemu telesu le škodujejo. Prav tako poglejte HRANILNE VREDNOSTI ŽIVIL,
pozorni bodite na sladkor - presenečeni boste kje vse se nahaja; od
kečapa, omak, jogurtov, salam, namazov, kruhov, do ajvarja, kefirja,
mleka itd
BREZMAŠČOBNI IZDELKI: kadarkoli na izdelku zagledate fat-free ali brez maščobe - bežite stran. Izdelkom, katerim je bila odvzeta maščoba in s tem primarni vir okusa, je seveda dodan drug strup - sladkor. Navadni 100g jogurt brez maščob, vsebuje kar 5g sladkorja. Da ne govorim o sadnih jogurtih, ki vsebujejo tudi po 15g sladkorja na 100g izdelka in niti ene hranilne snovi.
POGREJ IN POJEJ VARIANTE: pogosto na izdelku piše, da je zdrav, že bežen pogled na sestavo in energijske vrednosti pa pove, da vsebuje ogromne količine soli, sladkorja in nezdravih maščob.
SMUTIJI IN SADNI SOKOVI: popularnost smutijev je v zadnjih letih dosegla vrhunec, vendar pa tudi tu nažalost ne gre za zdravju (in teži) prijazen izdelek. Kupljen smuti lahko vsebuje tudi po 60g sladkorja ter 500 kalorij, popijemo pa ga v 10 sekundah...
ZAPAKIRANE SOLATKE: zapakirana solata sama po sebi ne škodi, vendar pa skoraj vsaka zraven vsebuje še vrečko preliva, ki je sestavljen iz maščob in sladkorjev. Na tem mestu naj omenim, da se prelivov izogibajte kjerkoli - punce, nič ne pomaga, da v restraciji naročite solatko, če je ta prelita z desetimi raznoraznimi prelivi, ki so polni kalorij in maščob.
POLNOZRNAT KRUH: večina "polnozrnatih" izdelkov vsebuje refinirana žita, kar pomeni, da je prvotne hranljive vrednosti ostalo bore malo. Seveda zraven spadajo še razni adativi v obliki soli ter sladkorjev, zato se tem izdelkom raje izogibajte.
GRANOLA: za odličnim okusom jutranje sklede granole, prelite z mlekom, stoji konkretna doza sladkorja in maščob. Marketinška hrana, ki pa ne vsebuje nič koristnega.
SUHO SADJE: sveže sadje vsebuje velike količine vode, ki mu da volumen in nas nasiti. Vse to pri suhem sadju odpade, saj ta vode praktično ne vsebuje, kar preostane pa je skoncentriran sladkor. Pest rozin ali brusnic naj bi bila več kot dovolj - vendar, kdo pa lahko poje le pest? Ponavadi je pri meni pošla cela vrečka :)
ŠTUDENTSKA HRANA: podobno kot pri suhem sadju; nekaj oreščkov, ogromno rozin, po možnosti še nekih kokosovih listkov, slanih palčk, brusnic itd. Kalorijska in sladkorna bomba! Da ne bom preveč ponavljala podobnih izdelkov, med to vrst "zdrave" nezdrave hrane sodijo tudi raznorazne energijske ploščice kot so frutabele, ter seveda sadni muesli, ki razen besede sadje v imenu, ne vsebuje prav nič koristnega.
No comments:
Post a Comment