Tuesday, 14 June 2016

PREHRANSKA DOPOLNILA

Danes je do informacij in podatkov o izdelkih lahko priti, veliko težja naloga pa je ločiti med pogosto nasprotujočimi ter različnimi mnenji. Sama redno prebiram številne forume, študije ter mnenja strokovnjakov pa kljub temu včasih več ne vem, komu verjeti in komu ne. Ko sem se začela bolj ukvarjati s fitnesom in začela skrbeti za telo in predvsem zdravje, je bilo moje prvo vprašanje katere dodatke naj uporabljam, da bom cvetela od zdravja :). Po številnih zgrešenih nakupih dodatkov, ki jih nisem uporabljala, sem se odločila, da k prehrani vključim le dodatke, ki jih s hrano težko dobimo dovolj in ki so nujno potrebna za kar najboljše delovanje organizma.

VITAMIN C - v telesu prevzema številne zaščitne funkcije. Sodi med antioksidante, ki ščitijo tkiva pred poškodbami. Deluje protivnetno, sodeluje pri uničevanju strupov, ki pospešujejo nastanek raka, krepi imunski sistem, spodbuja delovanje vitamina E, pomaga pri absorbciji železa (zelo pomembna funkcija! Meni osebno je pomagal pri slabokrvnosti), vpliva na delovanje ščitnice, itd. Dobra novica - ne moremo se ga predozirati, saj se višek iz telesa izloči.

OMEGA 3 - o koristnosti Omega 3 maščob je marsikaj napisanega. Potrebne so za normalno rast, vplivajo na zmanjšanje vnetij, ugodno naj bi delovale na zaščitno živčevje pri Parkinsovi bolezni, pomagajo pri bolečinah v vratu in revmatoidnem artritisu, delujejo proti raku, preprečujejo bolezni srca in ožilja, vplivajo na raven HDL holesterola in ugodno vplivajo na otroke s problemi pri učenju in obnašanju.

MAGNEZIJ - je eden izmed izredno pomembnih in pogosto pozabljenih mineralov. Magnezij pomaga pri telesnih in duševnih naporih, je eden od najučinkovitejših borcev proti stresu, skrbi za mirnost in izboljša razpoloženje, pomaga pri lažjem spancu, širi žile, niža krvni tlak in krepi srce in je zeloo pomemben element za proizvodnjo energije v mišicah in srcu.

MULTIVITAMINI - čeprav sem skeptičnega do vsega, kar vsebuje besedo "multi", pa kljub temu posegam po enih multivitaminih, saj sem ugotovila, da mi recnično pomagajo krepiti organizem in imunski sistem ter priskrbijo vitamine, ki jih včasih s hrano ne morem dobiti dovolj. 

Ne pozabite, da ključ do zdravja leži v pravi in hranljivi prehrani ter da so prehranski dodatki lahko le opora in pomoč k doseganju optimalnega zdravja!


Monday, 23 May 2016

So eksotična superživila res potrebna?

Medtem ko smo že leta obkroženi z izdelki polnimi sladkorja in umetnih sestavin, pa se je na drugi strani v zadnjih letih razvil nov trend t.i. "superživil". Tako supermarketi kot specializirane trgovinice se kar šibijo pod težo številnih dodatkov in superpreparatov, ki obljubljajo energijo, zdravje, moč, izgubo odvečne telesne teže in podobno. Ob vsem marketingu, ki stoji za tem, danes skoraj ni posameznika, ki še ni slišal za chia semena ali goji jagode. Če k temu dodamo še slabo vest posameznikov, kateremu botruje današnji hitri tempo življenja ter slabe prehranske navade, so ta eksotična živila, ki mimogrede prepotujejo tisoče kilometrov preden se znajdejo na policah, odlična tržna niša. Zato marsikdo nasede obljubi, da mu bo zvrhana žlica nekega južnoameriškega živila, katerega ime komaj izgovori, povrnila življensko moč ter ga ozdravila vseh težav.

Pa vendar, le čevlje sodi naj kopitar, zato je moj namen le opozoriti, da za zdravje in moč ni potrebno posegati po dragih, eksotičnih živi. Za to zadošča že obisk domačega vrtička, bližnje kmetije ali pa trgovine z lokalnimi pridelki. Ker je ponudbe slovenskih, lokalnih živil bistveno več, je konkurenčna tudi njihova cena, obratno pa mnogo višje cene dosegajo eksotična živila, ki pogosto niti nimajo kakšne posebne prehranske sestave. Takšna živila seveda lahko predstavljajo zanimiv dodatek k že zdravi prehrani, ki popestri okuse, ne morejo pa biti nadomestilo za pestro in uravnoteženo prehrano, sestavljeno iz običajnega (ekološko pridelanega) sadja in zelenjave.

Zato naj vas izdelki z oznako superživila ne zavedejo. Naj slovenski pridelki predstavljajo glavnino vaše prehrane, ostali dodatki pa lahko služijo kot popestritev obrokov.



Pa še namig: med lokalna živila, ki jih zaradi vsebnosti številnih vitaminov, mineralov, antioksidantov in aminokislin, lahko štejemo za funkcionalna živila, sodijo: jajca proste reje, zelje, borovnice, česenj, čebula, regrad, čemaž, pesa, olivno olje, cvetni prah (pelod), koleraba, peteršilj, in še bi lahko naštevali. :)


Tuesday, 17 May 2016

Slastna slana pita

Vse ure štihanja, lopatanja, kopanja - skratka vrtičkanja - so poplačane, ko prvi pridelki na domačem vrtu pridejo na plano. In pri nas je eden izmed mojih najljubših in zelo koristnih (čeprav, roko na srce, rada ima praktično vso zelenjavo!) že začel veselo poganjati - ja, govorim o blitvi! :)

Da se da blitvo uporabiti na tisoč in en način, čivkajo že ptički na veji. No jaz sem tokrat ustvarila to božansko slano in zelooo zdravo pito, ki ji pošla v hipu! Enostavna, hitro narejena in odličnaaa! Popoln obrok! :)



Sestavine:
- 500g blitve
- 2 čebuli
- 8 beljakov
- 2 rumenjaka
- 200g feta sira
- 100g albuminske skute
- začimbe (veliiko popra, provansalska zelišča, bazilika,itd., kar vam paše)

Postopek:
Na čebuli popražimo svežo blitvo, ravno toliko, da oveni. Počakamo par minutk, da se ohladi, nato vanjo vmešamo rumenjaka, zdrobljeno feto in albuminsko skuto, dobro začinimo in vse skupaj premešamo. V drugi posodi iz beljakov stepemo trd sneg ter ga narahlo vmešamo v mešanico. Celotno zmes prelijemo v okrogel pekač ter pečemo na 185 stopinj približno 40 minut. Voila!

Odlična je kot samostojna jed za malico ali večerjo, lahko pa tudi kot priloga k mesu ali zelenjavi. Pa dober tek! :)


Tuesday, 1 March 2016

Po jutru se dan pozna :)

Spadam med tiste ljudi, ki jim, kljub ljubezni do športa, jutranja telovadba nikoli ni dišala. Že sama misel, da bi vstala bolj zgodaj (tj. prej kot potrebno :D), se odpravila na jutranji tek, telovadnico ali pa bazen, se mi je zdela nemogoča. Raje sem poležavala v postelji do zadnje minute, pritiskala snooze gumb na budilki ter se nato v naglici, vsa kramežljava in s konkretno dozo kave v roki odpravila obveznostim naproti. Tekom študija je bila to stalna praksa, športala sem vedno v popoldanskem času, takrat ko mi je pasalo in ko sem se končno "zbudila". Služba pa zahteva svoj delovnik, drugačen urnik in ker se moj končuje pozno popoldne oziroma zvečer, mi časa in energije za šport preprosto zmanjka. Poleg tega je delo sedeče, kar pomeni, da sem telesno neaktivna večji del dneva. Tako sem se znašla pred dilemo, v kateri del dneva vritini miganje, saj gibanje nujno potrebujem, da ohranjam telesno kondicijo ter da se dobro počutim. Ker službo začenjam bolj pozno, je bila najboljša opcija jutranja telovadba. Tako sem se odločila, da si kupim jutranjo karto za fitnes, s čimer sem se prisilila k vstajanju ob 6ih zjutraj ter miganju navsezgodaj. Seveda sem se na ta "podvig" psihično pripravljala cel teden. Priznam, da je bilo prvi dan res težko vstati ter se premakniti do fitnesa, vendar pa sem v trenutnku, ko sem stopila notri in začela z vadbo, pozabila na jutranjo uro ter se hitro in veselo lotila treninga. Ker me šport vedno napolni z energijo, sem bila tako že navsezgodaj poskočna in dobre volje. Čeprav si nikoli nisem predstavljala, da bom dejansko vstajala prej zaradi športa, namesto da bi dalj časa spala, je bila to odlična odločitev! 

Prednosti jutranje vadbe so zagotovo:
- Boljša produktivnost ~ vadba telo napolni z energijo, kar odlično vpliva na našo storilnost in produktivnost tako zjutraj kot tekom dneva
- Izboljšanje razpoloženja ~ ker vemo, da smo že navsezgodaj naredili nekaj dobrega zase, to vpliva na naše razpoloženje in dobro voljo - mislim, da je redko kdo po končani vadbi siten :)
- Konstantost ~ po službi nam pogosto zmanjka energije ali volje ali pa je potrebno postoriti še kaj drugega, zato časa preprosto zmanjka, medtem ko zjutraj praktično ni izgovora, da se ne bi razmigali. Tako popoldne ostane dovolj časa še za druge obveznosti ali pa druženja s prijatelji
- Boljši metabolizem ~ gibanje pripomore k izboljšanju presnovnih procesov in prebave že zjutraj ter tako pospeši kurjenje kalorij tudi tekom dneva
- Boljši spanec ~ sama sem opazila, da zvečer zaspim skoraj v trenutku, se ponoči ne prebujam več ter se zjutraj zbudim spočita
- Regulira apetit ~ ja res, pripomore k zmanjšanju apetita in želja po prigrizkih :)
- Prazna telovadnica ~ namesto čakanja na prosto napravo, lahko opravimo trening točno tako kot smo si zamislili, saj je zjutraj fintes bistveno bolj prazen kot v popoldanskem času, (pa še brez neprijetnih komentarjev, ki smo jih punce včasih deležne :) )
- Boljši pritisk - ker imam težave z zelo nizkim pritiskom, jutranja intenzivna vadba zelo pripomore k boljšemu (pri meni višjemu) pritisku in počutju.

Razlogov zakaj zjutraj vstati prej in telovaditi je več kot dovolj, seveda pa je to odvisno od posameznikovega življenjskega stila, glavno je le, da v svoje življenje vključite čimveč gibanja. Sama sem ugotovila, da name deluje odlično, mogoče se bo še kdo čez nekaj časa, ko bo poskusil, strinjal z mano. :) Sedaj pa hitro superge na noge in migat! :)

P.S.: spodnja fotografija je bila posneta na Šmarni gori, v ranih jutranjih urah..pa naj še kdo reče, da ni vredno zgodaj vstati :)




Sunday, 7 February 2016

"Univerzalna dieta"

Zadnje čase se mi zdi, da skoraj ne odprem več spletne strani, na kateri ni vsaj enega članka ali pa novice glede zdravega prehranjevanja. Ob poplavi številnih različnih vrst diet, smernic glede zdrave prehrane in pogosto nasprotujočih se nasvetov, se posameznik pogosto zdi zgubljen, kako izlučiti tisto, kar je res relevantno in kar zares deluje. Skrivne formule do lepe postave in dobrega počutja ni. Univerzalnega nasveta, ki bi deloval za vsakega posameznika ni, saj se vsako telo drugače odziva, so pa nekatera pravila, ki škodovati zagotovo ne morejo.

Kje torej začeti? Potrebno je prepoznati tip naše presnove, se zavedati našega življenskega sloga (zelo aktiven, neaktiven, pisarna, ves čas na terenu,..), dejanske potrebe po kaloričnem vnosu (nekdo, ki ves čas sedi za normalno delovanje ne potrebuje toliko energije kot nekdo, ki je ves čas v pogonu), morebitnih alergij intolerance na določeno vrsto hrane itd. Seveda k temu pripomore tudi stimulativno okolje.

S povečanjem vnosa beljakovin in zdravih maščob ter zmanjšanjem vnosa ogljikovih hidratov, bodo rezultati začeli prihajati samo od sebe. Seveda je tudi tu potrebna zmernost - prevelik kalorični vnos ne bo prinesel željenih rezultatov. Potrebno je zmanjšanje vnosa sladkorjev in sladic, predelane hrane, jedi iz bele moke, hitre hrane, prigrizkov, gazirane pijače, cvrte hrane, raznih prelivov in omakc. Polagam pa vam na srce, da začnete brati deklaracije - presenečeni boste, kaj vse vsebuje nekatera hrana in koliko različnih sestavin, za katere sploh ne vemo kaj so. Manj kot ima sestavin, bolje je, važno pa je tudi, da vemo za katere sestavine gre, ne pa da za njih prvič slišimo. Ob pogledu na kalorično vrednost živila bodite najbolj pozorni na količino sladkorja - lonček navadnega jogurta ima lahko tudi 12g sladkorja, prav tako kefir, ki ga tako hvalijo, da ne govorim o drugih živilih. Izgobijate se "low-fat" izdelkom in izdelkom "brez dodanega sladkorja", ne nasedajte tudi raznim napisom "zdravo" in podobno, ki so v večini primerov zavajujoči.

Vendar pa radikalna spremembna je težka in posameznik hitro začuti prikrajšanje in pomanjkanje ter hrepenenje po določeni hrani, zato je te spremembe potrebno uvesti postopoma, saj drugače hitremo odpovemo in se slej kot prej vrnemo na stare tirnice. Če se hkrati zavedamo, kako takšna hrana negativno vpliva na naše telo in kakšne nevšečnosti povzroča, se bo želja po taki hrani hitro zmanjšala in na koncu tudi izginila. Potrebno se je opazovati in poslušati svoje telo. Vsako telo se drugačno, zato je potrebno preiskušanje. Tako bomo najlažje ugotovili, katera hrana nam ustreza ter prehrano ustrezno prilagodili svojim potrebam. Zveni veliko bolj naporno kot pa v resnici je - hrana naj bo užitek, ne pa muka, zato je potrebno tudi v spremembah uživati ter biti zadovoljen z vsakim napredkom!:)